Talent jde do sezony s novým názvem. Do Evropy se nepřihlásil

Házenkáři Talentu sice začnou přípravu na nadcházející sezonu až příští týden, ale dvě podstatné novinky hlásí klub už teď. Tak předně změní název na Talent tým Plzeňského kraje a po sedmi letech se nepřihlásili do žádného z evropských pohárů.

"Náš klub zaujímá důležité místo v celém regionu. I proto je Plzeňský kraj co do finanční podpory naší práce největším partnerem našeho klubu. Toto dlouhodobé partnerství vyústilo v rozhodnutí, že od sezony 2020/2021 ponese A tým mužů ve všech soutěžích název Talent tým Plzeňského kraje," uvedl ke změně názvu šéf klubu Pavel Drobil.

Bude se tak prezentovat ve Strabag Rail extralize i Českém poháru, ale letos bohužel ne na evropské scéně, i když právě mezinárodní prezentace zůstává i do budoucna jednou z priorit klubu. Bohužel letos tomu okolnosti nenahrávají.

Dlouho to přitom vypadalo, že se Talent tým Plzeňského kraje přihlásí do Evropské ligy, po Champions League druhé nejvýznamnější soutěže, kde má právo startu jen nejlepší celek z Česka. Jenže těsně před uzávěrkou přihlášek (14. července) vedení klubu změnilo názor.

"Riziko bylo příliš vysoké, mohli bychom ohrozit chod klubu i v české extralize," uvedl sportovní manažer Jan Štochl s tím, že nešlo pouze o finanční hledisko, i když peníze samozřejmě také sehrály svoji roli.

Od příští sezony bude mít Liga mistrů jen šestnáct účastníků, oproti osmadvaceti z předchozích let a další kluby se přesunou právě do Evropské ligy, čímž se zvýší její úroveň. A především pak stoupnou nároky na účastníky - například kapacita haly pro domácí zápasy musí být minimálně 2000 diváků, vybavení haly (požadavky na velikost plochy pro reklamu, speciální povrch, barvy sítí, velikost VIP prostorů pro hosty, místnost pro tikovou konferenci, atd.). Skládá se navíc poměrně vysoká nevratná kauce, organizace domácích zápasů přináší další povinnosti a přitom za současné situace není vůbec jasné, zda by se mohlo hrát s diváky. Investované peníze a příprava by pak přišly vniveč.

Pro české kluby se zdá být únosnější start ve třetí klubové soutěži Poháru EHF, dříve Challenge Cupu, kam se mohl i Talent ještě v průběhu června přesunout, ale to v klubu ještě všichni věřili, že se podaří splnit podmínky pro účast v Evropské lize. "Po obdržení informací o podmínkách účasti v Evropské lize jsme byli s EHF v kontaktu, protože nám bylo jasné, že ne všechny podmínky jsme schopni bezezbytku splnit. Po této komunikaci a důkladném zhodnocení všech aspektů jsme se rozhodli, že letos evropské poháry nepřihlásíme. Je nám to líto, ale nechtěli jsme ohrozit naše účinkování v extralize a vůbec fungování klubu jako celku. Pro účast v soutěži takového formátu nám za současné situace zkrátka některé podstatné aspekty chybí," zopakoval Jan Štochl.

Nahrála tomu i současné situace v Evropě, kdy ještě nelze do některých států cestovat. Při návratu z rizikové země by plzeňským házenkářům hrozilo, že půjdou na 14 dnů do karantény, což by v rozběhnuté domácí soutěži značně ovlivnilo tréninkový proces. "Neexistuje ani žádný manuál od evropské federace, podle kterého bychom se měli řídit. Nechceme nic riskovat," doplnil manažer Talentu. Podobně jako jeho tým stáhl přihlášku z Evropské ligy bundesligový Hannover.

O kvalitní zahraniční celky však nebudou plzeňští příznivci házené ochuzeni, uvidí je už v srpnové přípravě, kdy přiveze třeba trenér Alois Mráz německý Cobburg, nováčka tamní nejvyšší soutěže.

Jisté je také to, že na první ostrý zápas se v Plzni půjde 6. září, kdy přijedou k extraligové premiéře Hranice.

Tyto webové stránky používají soubory cookies k zajištění kvality služeb. Více informací zde.