STARŠÍ ŽÁCI MISTRY ČR

O víkendu skončil letošní ročník celostátní žákovské ligy, který po dvou letech opět přinesl zlaté medaile do Plzně ! V rámci posledního, šestého turnaje v Liberci jsme nejen získali výhry ze všech zápasů, ale především bez ohledu na ostatní turnaje a utkání také celkové vítězství v letošním ročníku Žákovské ligy.

V předchozím, pátém turnaji ve Velkém Meziříčí jsme si připsali první zaškobrtnutí v letošním ročníku prohrou s celkem Centrum Haná. S ohledem na očekávané silné soupeře na posledním turnaji a výsledky celku Dukly (jednoho z dalších konkurentů na vítězství) bylo jasné, že nejvyšší příčku máme pořád ve svých rukou - nicméně pro jistotu vítězství musíme všechna čtyři utkání vyhrát.

Hned v prvním utkání s celkem Zlína nám, dle předpokladů, dělalo problémy zvyknout si na atypický styl hry soupeře v útoku. Naši hoši se s tím těžko srovnávali a v duchu "prvního ranního" zápasu a občasných technických chyb jsme se soupeřem téměř neustále prohrávali, v jednom případě až o čtyři góly. Přesto jsme kluky nabádali k trpělivosti a poctivému dodržování našich principů, zejména v obraně a v přechodu do útoku. Na začátku druhého poločasu, i přes dílčí zlepšení, jsme na konci šesté minuty opět prohrávali o čtyři branky. Po důraznějším připomenutí, aby ještě více a striktně dodržovali principy naší obrany a naopak při zakončování šancí zachovali klidnou hlavu, jsme pak postupně trpělivou hrou utkání ve dvanácté minutě vyrovnali a následně průběžně vedli o jeden až dva góly. Od té chvíle bylo na klucích jasně vidět, že utkání prostě prohrát nechtějí. A i přes kiks naší lavičky s vyloučením těsně před koncem jsme nadšením a lepší kvalitou i v oslabení dovedli zápas do vítězného konce o dvě branky.

Ve druhém utkání nás čekal spolufavorit celé ligy a nepříjemný soupeř z Českých Budějovic, který se opírá především o hru fyzicky vyspělých spojek a jejich souhru s pivotem. Kluci, poučeni z předchozího zápasu, nastoupili do utkání s mnohem větší koncentrací, zápalem do hry a především s dodržováním principů současné moderní házené. Ve čtvrté minutě soupeř ještě dokázal vyrovnat na 4:4, nicméně poté jsme už skóre navyšovali stále se zlepšujícím kvalitním výkonem a dotáhli ho do zcela jasného vítězného poločasu 15:8. Tuto dominanci uznali i trenéři soupeře a po prostřídání všech hráčů jsme náskok navyšovali a otázkou byla pouze výše vítězného skóre.

Ve třetím utkání nás čekal papírově nejslabší domácí celek Liberce. Ačkoli byla na hře obou týmů již patrná mírná únava, rozdíl v kvalitě všech hráčů byl zřejmý a v utkání jsme vedli výraznějším rozdílem. Po prostřídání a podcenění některých akcí se bojující soupeř dotáhl v desáté minutě až na rozdíl tří branek. V tu chvíli jsme si vzali timeout a opět důrazněji připomněli dodržování základních principů "naší" hry. Utkání jsme dovedli do vítězného konce.

V tu chvíli bylo jisté, že skončíme v tabulce nejhůře druzí. Od tohoto "pocitu" jsme však kluky důrazně odrazovali a společně jsme si slíbili, že uděláme vše proto, abychom dokázali naši kvalitu, kterou předvádíme při zápasech i po celý rok v tréninku, až do vítězného konce. Do posledního utkání proti dalšímu spolufavoritovi celé soutěže, celku Frýdek-Místek, jsme tak vstoupili naprosto koncentrovaně a v utkání vedli. Soupeř, který se opíral (podobně jako celek Českých Budějovic) v podstatě pouze o dva výrazné hráče na spojkách, dokázal ve dvanácté minutě průběh utkání otočit a dostat se do jednobrankového vedení. Naší rychlou odpovědí byla série několika gólů a vedení v poločase o dvě branky. I přes napětí z "rozhodujícího" zápasu bylo na klucích poznat, že tuto šanci již nepustí a koncentrovaným a nadšeným výkonem jsme postupně navyšovali skóre od dvanácté minuty a o vítězi tak nebylo pochyb. Konečný rozdíl ve skóre se zastavil na sedmi gólech.

Nesmíme opomenout vytvoření výborné sportovní kulisy diváckého prostředí, kde mnoho fandů z řad rodičů a bývalých spoluhráčů nyní v ml. dorostu vytvořili téměř "domácí" prostředí - za což jim patří velký dík !

Výsledky 6. kola:

• Talent Plzeň - HC Zlín                                    23:21 (10:13)
  • Talent Plzeň - TJ Loko České Budějovice    27:15  (15:8)
  • Talent Plzeň - Liberec Handball                    33:12  (17:11)
  • Talent Plzeň - SKP Frýdek-Místek                24:19  (12:10)

Hodnocení letošního ročníku žákovské ligy.

Kluci si nejen v tomto turnaji, ale i v celém průběhu soutěže, postupně více a více ověřovali, že kvalitu na tréninku a své schopnosti posouvat se dál prokáží při zápasech především klidnou hlavou a zachováním principů správných mechanismů v celé hře. Snažili jsme se praktikovat po celý rok nejmodernější pojetí současné dynamické házené, s aktivní obranou předsouváním, rychlým přechodem do útoku a neustálým tlakem na obranu soupeře. Z konečných výsledků lze statisticky vyčíst, že náš tým dosáhl jak největšího počtu vstřelených branek, tak především jich i nejméně obdržel.

Kluci si v rámci celé tréninkové skupiny, která v průběhu roku čítala až 25 hráčů, vytvořili dobrou partu a výborné prostředí pro sport a dokázali schopnost se neustále posouvat v házenkářských dovednostech. A to vše i při zachování dobré nálady a radosti ze hry!

Proto bych chtěl za celý náš realizační tým i osobně klukům (vč. jejich rodičů) velice poděkovat za krásný sportovní rok, spoustu pozitivní energie a poblahopřát jim k vrcholnému úspěchu žákovské kategorie. Ten by jim měl napomoci k dalšímu průběhu jejich nejen házenkářské, ale obecně i životní kariéry!