Chance playoff Strabag Rail extraligy

Informace & historie

Počátky plzeňské házené

Historie mezinárodní házené se v Plzni datuje od roku 1953.

Po celou dobu trvání patřila plzeňská házená, i když pod různými názvy (TJ Spartak, Škoda, JATAS, HC Kovopetrol, TJ Lokomotiva Plzeň, Talent M.A.T. Plzeň) k tomu nejlepšímu, jak v bývalém Československu, tak i nyní v České republice.

Plzeňští házenkáři se stali 10x korunními princi prvoligových soutěží a 7x obsadili 3. místo. První titul Mistr ČSSR ? sezóna 1973/1974.

Současnost Klubu

V roce 2010 se stávající družstva TJ Lokomotiva Plzeň spojila s klubem SSK Talent Plzeň.

V současné době družstvo mužů ?A? zaujímá v Extralize přední příčky. Družstvo mužů ?B? hraje 1. ligu JZČ a je zároveň rezervou týmu ?A?. Náš klub se nezaměřuje pouze na družstvo dospělých. V jeho rámci působí i 10 mládežnických celků od minižáků po starší dorostence.

Těší nás, že většina našich družstev se v soutěžích umisťuje na předních místech v rámci České republiky. Starší žáci v sezóně 2010 / 2011 vicemistři ČR. Starší dorostenci v sezóně 2010/2011 třetí místo.

Sezóna 2013/2014
Po 15 letech to znovu dokázali! Plzeňští házenkáři následují generace před nimi a po 15 letech opět usedli na trůn házenkářské extraligy. Cesta to však byla dlouhá a trnitá. Hlavně začátek sezóny, kdy se forma s týmem úplně nepotkala. Po prvních čtyřech kolech na kontě pouze 3 body za jednu výhru a jednu remízu. V šestém kole však přišel nejen podle trenéra Šetlíka zlomový zápas v Zubří. Plzeňáci v tomto zápase prohrávali už o osm branek, ale velkým obratem v druhém poločase nakonec dokázali utkání vyhrát o deset gólů! Poté začala třináctizápasová série bez jediného ztraceného bodu, která je vynesla na první místo tabulky, na které už do konce sezóny nikoho nepustili a čtyři kola před koncem mohli v Lovosicích slavit titul.

Nakonec sezónu zakončili s 51 body, bilancí 25 výher, 1 remíza a 6 proher a se skóre 838 : 689. Hlavně 689 obdržených gólů je suverénně nejméně z celé extraligy. Nejpřesnějším plzeňským střelcem byl v sezóně 2013/2014 Milan Škvařil se 141 góly, hned v závěsu za ním se 138 góly byl Petr Linhart. Radek Motlík s procentuelní úspěšností 44,31% a 483 úspěšnými zákroky patřil mezi nejlepší brankáře extraligy.

Díky extraligovému vítězství měl Talent možnost hrát evropské poháry. Vedení týmu mělo na výběr ze tří různých soutěží - Ligy mistrů, Poháru EHF a Challenge Cupu. Nakonec zvolilo zlatou střední cestu, tedy Pohár EHF, ve kterém byl Talentu v prvním předkole přiřazen italský tým Bolzano. Oba zápasy byly po dohodě obou klubů odehrány v Městské sportovní hale v Plzni na Slovanech. První sobotní duel, ve kterém byl Talent M.A.T. Plzeň vedený jako domácí tým, skončil remízou 26:26. Nedělní odveta pak byla v režii ?hostujícího? Talentu a po výborném výkonu především v obraně mohl slavit po výhře 24:17 postup do druhého předkola Poháru EHF. Ve druhém předkole však Talent narazil již na tým s mnohem zvučnějším jménem - ruský Permskie Medvedi. První zápas se hrál na plzeňské palubovce. Tam však domácí Talent na ruského soupeře nestačil a podlehl mu 23:25, což dávalo Talentu celkem slušné šance do odvety. Tu však Permskie Medvedi v mrazivém Rusku zvládli a porazili Talent 30:25, čímž pro sezónu 2013/2014 ukončili působení Talentu v evropských pohárech.

Plány do budoucnosti

 

Stabilizovat vrcholovou házenou v Plzni.

Senioři - ?A? družstvo mužů Talent M.A.T. Plzeň i nadále budovat jako nosný tým Plzeňského a Karlovarského kraje s cílem stabilizovat svoji výkonnost a trvale dosahovat přední místa v extralize.

Mládež - Hlavním cílem pro nastávající období je trvalé získání dětí do mládežnických družstev a připravit je tak, abychom z nich mohli pravidelně doplňovat ?A? družstvo mužů vlastními odchovanci.

Pokračovat a rozvíjet činnost Sportovní centrum mládeže do Plzně a zahájit činnost Žákovského centra.

Pravidelně pořádat mezinárodní turnaj v kategorii mladšího a staršího dorostu ?Memoriál Miroslava Šafra?.