„Nepamatuji si, že bychom někdy hráli se soupeřem z Řecka,“ potvrdil Vladimír Ebrle, bývalý vynikající plzeňský pivot a později dlouholetý sekretář klubu, dnes už ve výslužbě.

Příliš zkušeností s řeckou házenou nemají ani hráči současného kádru, pouze Jan Stehlík si vybavil, že před lety hrál v Řecku s reprezentací. „A prohráli jsme tam,“ říkal 32letý házenkář hned po losu.

Ještě dál sahají vzpomínky trenéra Michala Tonara, jenž v Aténách reprezentoval ještě coby junior. „Pamatuju si, že jsme tehdy jeli do Řecka autobusem, nic příjemného,“ připojil kouč Talentu.

Náročného cestování tentokrát zůstane ušetřen, protože vedení plzeňského klubu se podařilo vyjednat, že se budou oba zápasy hrát v městské hale na Slovanech. V pátek od 20 hodin bude jako domácí tým veden Talent Robstav-M.A.T., v nedělní odvetě (17 hodin) pak jejich řecký soupeř.

A vy stále ještě máte šanci být u toho. Předprodej vstupenek probíhá v plzeňských prodejnách M. A. T. (Lochotínská 24 a Zábělská 41). Tak neváhejte a přijďte plzeňské házenkáře podpořit. Budou vaši pomoc potřebovat.

Chtějí se probojovat do druhého kola, v němž by je čekal španělský tým Helvetia Anaitasuna z Pamplony.

Jenže k tomu je potřeba zvládnout dvojzápas s řeckým soupeřem, u kterého došlo v létě k podstatné změně. Původem školní tým z Atén vzal pod svoje křídla sportovní gigant Olympiacos Pireus, proslulý především fotbalem, basketbalem či volejbalem, který tu hrála i česká reprezentantka Lucie Mühlsteinová. Od letošního léta tedy spravuje i házenou.

Tým je složený výhradně z řeckých házenkářů. Největší osobností je už 37letý Alexandros Alvanos. Bývalý reprezentant nasbíral za 17 let v národním týmu více než 200 startů. A byl i u největších úspěchů své země – šestého místa na domácí olympiádě v Aténách i následném mistrovství světa v Tunisku.

Alvanos má za sebou i bohatou bundesligovou kariéru, kterou načal ve Wetzlaru a zakončil v sezóně 2011/12 v Balingenu. Zahrál si ale také za Rhein Neckar Löwen, se kterým účinkoval i v Lize mistrů, stejně jako s Gummersbachem. S tím v roce 2009 dokonce vyhrál Pohár EHF. Po návratu do rodné vlasti si zahrál nejprestižnější klubovou soutěž i za Panellionios Atény, kde působili i další jeho současní spoluhráči.

I řecký tým to ale myslí s účastí v pohárové Evropě vážně, do Čech přiletí ve středu a na večer už má naplánovaný trénink v hale na Slovanech. Domů se pak vrací až v pondělí.