Favorita toto souboje není potřeba hledat, Helvetia Anaitasuna postoupila loni až do čtvrtfinále Poháru EHF, kde ji zastavil německý Magdeburg. Doma si poradila s maďarským Csurgói KK, finským Cocks, německým Melsungenem i Benfikou Lisabon. Takže je to pořádně kvalitní soupeř.

„My se zatím plně soustředíme na extraligové zápasy,“ zopakoval trenér Michal Tonar st. Po dvou porážkách v řadě – v Kopřivnici (26:28) i v Karviné (25:28). Před cestou do Španělska je čeká ještě středeční extraligová předehrávka.

Už dříve plzeňský kouč připustil, že Helvetia Anaitasuna bude pro něho čitelnější soupeř než řecký šampion v prvním kole. „Ale zase to bude úplně jiný level, čeká nás o hodně těžší soupeř. Španělská liga má svoji kvalitu,“ řekl Tonar už dříve na adresu španělského soka.

Při získávání informací využije plzeňské odchovance Filipa Jíchu, který donedávna hrál za FC Barcelona, či reprezentačního manažera Karla Nocara. „Jsou to patrioti, pomůžou nám. Chceme na ně být připraveni,“ nechce Tonar nic podcenit, i když ví, že jasným favoritem bude soupeř.

„Španělská házená je technická, hodně spoléhají na individuální dovednosti,“ očekává jeden z nejzkušenějších plzeňských házenkářů Jan Stehlík, jenž si loni s francouzským St. Raphaelem zahrál dokonce semifinále Poháru EHF a v boji o bronz podlehl Magdeburgu, stejně jako předtím Helvetia Anaitasuna.

Plzeň už v Pamploně jednou hrála a současný kouč Michal Tonar i jeho asistent a jeden z plzeňských brankářů Jan Štochl byli u toho, když tam nastoupil Kovopetrol po prvním titulu k zápasu skupiny Ligy mistrů proti týmu, který se tehdy jmenoval Portland San Antonio. Plzeň prohrála 22:28 ve Španělsku a 26:32 potom doma.

Nikdo z tehdejších opor už v současném kádru není. Ten teď tvoří převážně španělští házenkáři, které doplňuje Portugalec, Švéd a dva Brazilci.