Vítěznou branku vstřelil minutu a půl před koncem mladík Martin Cvikl, a když zkušený Jan Štochl v závěru vychytal pokus hostujícího Krále z křídla, mohli se domácí začít radovat. Po třech porážkách v řadě se konečně dočkali bodového zisku.

 

„Při současném složení mančaftu jsem vděčný za to vítězství, které bylo vydřené. Před klukama musím smeknout, že to dokázali ubojovat. Bylo vidět, jak moc ty dva body chtějí,“ prohlásil po utkání plzeňský kouč Michal Tonar st. Opět postrádal dlouhodobě nemocné hráče (Stehlík, bratři Tonarové, Fořt, Šmíd) a den před zápasem mu vypadl kvůli vysokým teplotám pivot Jakub Šindělář, jeden z nejzkušenějších hráčů současného kádru.

 

To všechno zřejmě uspíšilo návrat kapitána Petra Vinkelhöfera, jenž naskočil do zápasu po více než roce. „Těšil jsem se. Ale měl jsem toho dost. S klukama už sice trénuju delší dobu naplno, ale zápas je přece jen něco jiného,“ oddechl si po vítězné bitvě Petr Vinkelhöfer. I on přispěl svojí měrou k cennému vítězství, které se rozhodně nerodilo lehce.

 

Plzeňský Talent šel sice brzy do vedení, které držel až do 19. minuty, kdy hosté poprvé srovnali krok – 6:6. Ve zbytku první půle už byli vždy o branku napřed Jičínští, domácí Ivančev vyrovnával až téměř s poločasovým hvizdem. Když pak ve 36. minutě nedal Poloz sedmičku, získali hosté dvoubrankový náskok – 13:15.

 

Jenže oslabený Talent nehodlal složit zbraně a dál se rval s nepříznivých osudem. V útočné fázi to sice drhlo. „ Bylo tam plno chyb, byli jsme zbytečně nervózní. Řadu kombinací jsme nedotáhli podle mých představ,“ litoval plzeňský kouč. Ale nezměrnou bojovností se jeho svěřencům povedlo překlopit vývoj skóre zase na svoji stranu.

 

Ve 49. minutě poslal srbský házenkář Ivančev dvěma góly v řadě Talent znovu do vedení (20:19), ale Jičín kontroval a pět minut před koncem to bylo 21:22. Konec ale patřil plzeňským házenkářům, Šafář nejprve vyrovnal a Cvikl pak trefil druhý bod. „Štochlas předvedl v závěru pár dobrých zákrok a my už jsme to v útoku nějak upachtili,“ mohl se potom usmívat kapitán Vinkelhöfer.

 

Díky nedělní výhře udrželi plzeňští házenkáři kontakt s elitním kvartetem extraligy. Na pátém místě mají na kontě 23 bodů, stejně jako čtvrtá Dukla Praha, třetí Karviná má o jediný bodík víc. Čtyři kola před koncem základní části mají navíc o devět bodů víc než deváté Hranice a tím pádem už nemůžou z play-off ani teoreticky vypadnout.

 

„Na tabulku jsem se teď ani moc nedíval. My jsme potřebovali vyhrát především kvůli sobě, aby se klukům malinko zvedlo sebevědomí. Teď se ho pokusíme udržet v rozumné míře do příštího zápasu v Zubří,“ naznačil trenér Tonar úkol pro nejbližší dny. V sobotu jedou jeho svěřenci na Valašsko, příští neděli hostí doma Strakonice, pak jedou do Prahy na Dukly a základní část ukončí 30. března doma proti Brnu.

 

„Pořád jsme ve hře o čtvrté místo. Už teď je ale jasné, že letos půjdeme do play-off v jiné pozici než v předešlých letech, kdy to bylo z prvního nebo druhého místa. I když pevně věřím, že budeme v jiném složení, rozhodně nebudeme favority,“ doplnil plzeňský kouč.