Od poloviny února Ivo Šafář pomáhá při zdravotní kalamitě plzeňskému Talentu v extralize. „Je to pro mě výzva. Plzeň dlouhodobě patří u nás ke špičkovým klubům,“ říká 26letý házenkář, který se před minulou sezonou vrátil ze zahraničního angažmá zpátky do Čech.

„Čekali jsme rodinu, tak jsme chtěli domů, abychom byli nablízku rodině,“ vysvětloval Šafář, proč se vracel z Francie. Loni hrál extraligu za Jičín, ale protože už má i civilní zaměstnání, rozhodl se v této sezoně hrát první ligu za mateřský Chodov, začátkem letošního roku však přišla nečekaná nabídka z Plzně. „A já si řekl, že bych mohl nějakým způsobem pomoct,“ rád přijal výzvu trojnásobného mistra z poslední čtyř sezon.

A právě proti Jičínu se teď o víkendu postavil jako soupeř hned dvakrát. „Bylo to pikantní, trochu nervozity tam bylo,“ připustil Ivo Šafář. Brzy ji ale setřásl.

Nejprve se v neděli dopoledne radoval v plzeňských barvách z extraligového vítězství 23:22, k němuž přispěl čtyřmi góly. A zvlášť ty dva ze závěru zápasu byly důležité. Pak rychle skočil do auta a pádil do Prahy, kde od půl páté nastoupil za Chodov proti rezervě z Jičína v první lize. To už tak úspěšný nebyl, i když se trefil hned šestkrát, porážku svého celku 22:24 neodvrátil.

„Odpoledne už byl druhý poločas z mojí strany horší, síly docházely,“ uznal Šafář. I přes náročnost této dvojrole hodlá takhle pendlovat minimálně do konce základní části extraligy. Dál zatím nepřemýšlel. „Uvidíme, jak nám to všem bude vyhovovat. Jak se mnou budou v Plzni spokojení. Zatím jsme se bavili o těch šesti sedmi zápasech před play-off. Dál jsme to neřešili,“ prozradil házenkář, který nakoukl do nejvyšší soutěže i v zemi Galského kohouta.

Do Francie odešel hned po maturitě, kontaktoval ho současný kouč české reprezentace žen Jan Bašný, který trénoval korsické Ajaccio. Šafář začínal v páté lize, ale postupně se vypracoval výš, zahrál si i za Istres a Villeurbanne.

„Dvakrát jsem za Istres naskočil i v první lize, ale spíš jsem si zahrál v nižších soutěžích. Sezonu ve druhé lize, ale tam jsem dostával šanci tak 15-20 minut, proto jsem raději odešel do třetí, kde už jsem hrál celé zápasy,“ přiblížil Šafář  svoje angažmá ve Francii.

Teď válčí na dvou frontách, Talent Robstav-M.A.T. Plzeň chce pomoct vytáhnout k co nejlepšímu umístění po základní části extraligy. S pražským Chodovem je druhý v první lize, šest bodů za vedoucí Litovlí.