„Z tohoto pohledu je to pro mě novinka. Dva měsíce pauzy jsem ještě nikdy neměl, dokonce ani mezi sezonami. Jsem rád, že jsem se dal do kupy a můžu mančaftu v play-off pomoct,“ říká Michal Tonar ml. před startem čtvrtfinálové série s pražskou Duklou.

 

Do něho už půjde i Stehlík, zatímco Jakub Tonar už je po operaci kolena.

Michale, dá se říct, že jste si odpočinul i psychicky?
Asi jo, není tam příprava na zápas a stres z něho. Na druhou stranu jsem měl zdravotní trable, nevěděl jsem, jestli se stihnu uzdravit na play-off.

Takže se našla chvíle, během níž jste zapochyboval, jestli se stihnete vrátit?
Minimálně na začátku ano, když jsem se dozvěděl diagnózu, že mě čeká šest týdnů klid. Naštěstí se zranění rychle lepšilo a teď jsem v pořádku.

A je tady další souboj s pražskou Duklou. Už jste se vám vybavila loňská finálová série?
Hned, jak jsme se dozvěděli, že půjdeme na Duklu, jsem si vzpomněl, že jsme s nimi dvakrát po sobě hráli o titul. Souboje s nimi jsou vždycky vyšperkované i tím, že je to takové místní derby.

A nemrzí vás, že se tentokrát střetnete hned v úvodu play-off?
Je to škoda, ale ono by na náš souboj možná stejně došlo. A nezlobili bychom se, kdyby to bylo až později. Ale nedá se nic dělat, když to zvládneme teď, může nás to nakopnout.

Ono vzhledem k vývoji sezony a ke zdravotním problémům, které provázely celý tým, je už úspěch, že jdete do play-off ze čtvrtého místa. Souhlasíte?
To je druhá věc. Už jsme ani moc nečekali, že bychom mohli zvládnout základní část takhle dobře a můžeme začínat doma. To je bezvadné.

Nastal čas na odvetu za porážku v loňském finále?
Rádi bychom jim to vrátili, ale rozhodně to nebude hlavní motiv téhle série. My chceme jít dál, ale to i Dukla. Střetne se čtvrtý s pátým, takže těžko hledat favorita. Bude to otevřené, i výsledky v základní části byli vyrovnané. Oba celky měly v dlouhodobé části zdravotní problémy. Až teď se ukáže, jak se s tím vypořádaly.

Je vaší výhodou, že začínáte doma?
Jsme za to rádi. Ale ani domácí prostředí nemusí hrát tentokrát významnou roli. Každý zápas bude o co hrát, začíná se od nuly. Ty mančafty jsou nesmírně vyrovnané, rozhodne se na hřišti.

Co je pro hru pražské Dukly typické?
Jejich agresivní obrana a rychlý přechod do protiútoku. Z nich trestají chyby soupeřů, každou neproměněnou šanci. To si myslím, že je jejich nejsilnější stránka, na to si musíme dát pozor.

Vy jste toho s Plzní zažil hodně, tři tituly i loňskou porážku ve finále. Bude to letos něčím jiné?
Každá ta série byla jiná. Letos se zvlášť těším. Ty dva měsíce bez házené, kdy jsem kluky jenom sledoval z hlediště, byly dlouhé. V tomhle pohledu to bude nová zkušenost.