Chance playoff Strabag Rail extraligy

Souboj nesmiřitelných rivalů. Talent jede na Duklu

13. 09. 2018


Šlágr 2. kola Strabag Rail extraligy se bude hrát v neděli v pražském Edenu, který se stal kvůli rekonstrukci haly v Ruzyni domovským stánkem Dukly. Teď tam přijede plzeňský Talent.

 

Jenom těžko byste na české straně extraligy hledali větší rivaly, než jakými jsou Talent Robstav-M.A.T. Plzeň a pražská Dukla. A právě jejich vzájemný souboj nabídne druhé kolo nejvyšší soutěže.

"Tyhle zápasy jsou brány jako derby, bývají hodně vyhrocené," říká plzeňský kouč Michal Tonar st. Dobře ví, o čem mluví, jako hráč je zažil na obou stranách.

Na lavičce Dukly zase bude Daniel Čurda, jenž kdysi také oblékal plzeňský dres. Jenže v posledních letech je jeho jméno silně spjaté s pražskou Duklou, kde je sportovním ředitelem a od této sezony také trenérem. A aby toho nebylo málo, za asistenta si vybral plzeňského odchovance Václava Vraného.

"Plzeň je v posledních letech vždy na špici. Nám se podařilo přerušit jejich titulovou sérii, ale oni nám to hned v posledním play-off oplatili vyřazením už ve čtvrtfinále. I proto čekám tvrdé a emotivní utkání, ve kterém bychom rádi získali první extraligové vítězství," uvedl Daniel Čurda, trenér pražské Dukly.

Oba kluby ale nejsou jen nesmiřitelnými rivaly, když je potřeba dokáží spojit síly pro dobrou věc. Proto se v přípravě utkaly v charitativním zápase, jehož výtěžek šel ve prospěch Zdeňka Hejduka, bývalého házenkáře, který trpí zákeřnou chorobou ALS.

Začátkem srpna vyhrál v Plzni jasně domácí Talent 30:21. "To už ale teď vůbec nic neznamená. Na Dukle nás nečeká nic jednoduchého," uvědomuje si trenér Tonar, že soupeř určitě prahne po odvetě. Navíc Dukla úvodní extraligový zápas v Lovosicích prohrála 30:32, doma to bude chtít napravit.

"Ten zápas jsem si pouštěl. Dukla udělala oproti letní přípravě zase krok dopředu. Snaží se chodit hodně rychle do protiútoku, tlačí na soupeře, každou chybu chtějí potrestat," vypozoroval kouč Talentu, pro který to bude druhý ze sérii čtyř venkovních zápasů. Poprvé doma se představí až začátkem října proti Brnu.

Ale teď je na řadě pražská Dukla, ta má v týmu i výrazné individuality ? reprezentanta Svitáka na střední spojce nebo mladého střelce Klímu, jenž přišel v létě ze Zubří. "Hráče na ně upozorníme, ale rozhodně se nesoustředíme na jednotlivce. Předností Dukly je týmové pojetí," dodává trenér Talentu, který bude mít k dispozici kompletní kádr s výjimkou dlouhodobého maroda Jakuba Tonara a Davida Bičiště.

A i mezi těmi současnými hráči najdete řadu zajímavých minipříběhů. Tak třeba za Duklu hraje druhým rokem Jan Blecha, plzeňský odchovanec, který byl u všech tří titulů Talentu. Opačným směrem loni v létě zase putoval Jan Chmelík. "Zápasy s Duklou jsou pro mě pořád specifické," vyznává se křídlo Talentu.

V Dukle působil před odchodem do Francie i plzeňský odchovanec Jan Stehlík, dnes jeden z lídrů Talentu. Spojky Jakub Douda a Matěj Klíma v minulé sezoně společně táhli Zubří, ale teď už jsou z nich soupeři.

Utkání mezi Duklou a Talentem uzavře program 2. kola Strabag Rail extraligy, hraje se v neděli od 17 hodin v hale Slavie Praha. Pro koho se stane Eden tentokrát rájem?